29. april 2009 Dame Ella kvalade in till final i Unga Ston För tredje tävlingsdagen i rad startade stallet fem hästar. Denna gång under tisdagens hemmatävlingar. Förutom en seger blev det ”nyttiga resultat” eftersom övriga fyra också tog pengar med sig i sina lopp.
En seger blev det och det var i sista kvalet, inför finalen den 21’e maj i Unga Ston på Jägersro, som Dame Ella vann efter en bra prestation. Hon fick det i och för sig serverat genom en välplanerad styrning av Joakim, som sa i vinnarcirkeln. ”- I dag gjorde vi tvärtom mot förra starten för att hon inte skulle galoppera igen. Dövade ner henne och öppnade upp. Sedan gick allt vår väg i loppet, sa Joakim Lövgren.”
Övriga får nöja sig med kortkorta kommentarer denna gång:
Bagley blev fyra efter en riktig tappstart ifrån sitt tillägg och ”fick upp ångan” ju längre loppet led.
Cauca blev femma i kvällens Lärlingslopp tillsammans med Timo Nyman. Timo gav sin springare ett perfekt lopp i andra ytter men då han i sita sväng begärde något blev svaret klent. Stallkollegan Marie U. Hansen lyckades något bättre och var trea i samma lopp med en lånestyrning.
Cinemon fick en tung slutrunda i spåren ifrån sitt köläge och orkade inte riktigt sista biten, blev dock tappert sexa som gav lite ”tröstslantar”.
Sistapremien tog även Daletta som sjua i kvällens avslutningslopp.
|